Opakowania ekologiczne - ranking

 
14 Jul, 2022

W poprzednim artykule opowiedzieliśmy więcej o branży opakowań. Ten artykuł będzie poświęcony zagadnieniom takim jak:

 

  • jednorazowe opakowania ekologiczne,
  • opakowania biodegradowalne,

  • opakowania przyjazne środowisku,

  • opakowania bez tworzyw sztucznych.

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, że jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są szkodliwe dla środowiska. W związku z tym wiele firm zaczęło decydować się na opakowania ekologiczne, które są przyjazne środowisku. Jednak na rynku pojawiło się bardzo dużo greenwashingu, który promuje wiele "eko opakowań", które tak na prawdę wcale nie są eko.

Co to znaczy, że opakowanie jest ekologiczne?

W związku z tym, że często jesteśmy pytani o to, które produkty i rozwiązania są ekologiczne, a które nie, postanowiliśmy stworzyć ranking opakowań ekologicznych.

I. Brak opakowania

Najlepsze opakowanie ekologiczne to brak opakowania. Wszystkie opakowania jednorazowego użytku przyczyniają się do zużycia drewna, papieru, kartonu, plastiku, szkła lub innego materiału, z którego jest wykonane opakowanie. Niewiele opakowań jednorazowych nadaje się do recyklingu, a większość kończy jako śmieci, ich zastosowanie ogranicza się do kilku chwil. Jeśli zatem możemy zrezygnować z opakowania produktu, to będzie to najbardziej ekologiczne rozwiązanie.

Produkty bez opakowania

II. Opakowania wielorazowego użytku

Opakowania wielorazowe, czy wielorazowe pojemniki są mało wygodne dla klientów, ale mogą być bardziej przyjazne środowisku. Jeśli jest możliwy do wprowadzenia system zwrotu, czyszczenia i zabezpieczania opakowań wielorazowego użytku, to w wielu sytuacjach może to być bardziej ekologiczne rozwiązanie niż opakowania jednorazowe. Mimo to, cała infrastruktura obsługi dla jednego opakowania wielokrotnego użytku może zużywać dużo innych surowców np. woda, środki czyszczące czy paliwo.

Ekologiczne opakowanie, torba wielorazowego użytku

III. Opakowania kompostowalne z roślin

Wśród ekologicznych opakowań można znaleźć wiele propozycji. Niestety spora część z nich to albo nieświadome wprowadzanie klientów w błąd albo świadomy greenwashing. Jest wiele kryteriów, względem których można oceniać opakowania ekologiczne. Naszym priorytetem jest niezaśmiecanie naszej planety, więc najbardziej ekologiczne opakowania dla nas to takie, które ulegną procesowi kompostowania, czyli rozłożą się na elementy naturalne.

Wśród opakowań ekologicznych, które są jednocześnie kompostowalne możemy wyróżnić tradycyjne opakowania z papieru i kartonu, jednak ich produkcja wiąże się ze ścinaniem lasów (często w sposób niezrównoważony). Dodatkowo opakowania z papieru i kartonu najczęściej ważą więcej i zajmują więcej miejsca niż ich plastikowe odpowiedniki.

Naszym zdaniem najbardziej ekologiczne opakowania kompostowalne to takie, które są bezpieczne, trwałe i odporne na uszkodzenia, ale nie są stworzone z plastiku. Opakowania kompostowalne z biotworzyw zachowują właściwości plastikowych opakowań, z tą różnicą, że są stworzone z roślin i ulegną procesowi kompostowania, czyli znikną... W przeciwieństwie do plastiku, opakowania ekologiczne z roślin nie zostaną na naszej planecie kolejny tysiąc lat, tylko znikną w kilka tygodni. 

Opakowania kompostowalne

IV. Opakowania biodegradowalne

Opakowania ekologiczne, które ulegają procesowi biodegradacji są poniżej opakowań kompostowanlych, ponieważ sam proces biodegradowania zajmuje dłużej, a zatem bardziej szkodzi środowisku. Wszystkie opakowania kompostowalne, są jednocześnie biodegradowalne, ale nie na odwrót. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre opakowania biodegradowalne rozkładają się do mikroplastiku, a zatem dalej szkodzą środowisku.

Więcej o różnicach między opakowaniami biodegradowalnymi i opakowaniami kompostowalnymi znajdziecie tutaj.

V. Plastikowe opakowania z recyklingu

Dlaczego opakowania recyklingowane znajdują się dopiero na piątej pozycji? Niestety w Polsce tylko 40% opakowań jednorazowych jest poddawane recyklingowi, a to oznacza, że pozostałe 60% jest spalane, trafia na wysypiska lub jest wyrzucane bezpośrednio do środowiska. W związku z tym, że infrastruktura do recyklingu jest niewystarczająca, a samo zbieranie, segregowanie i przewóz śmieci są kosztowne, czasochłonne i niedoskonałe, to wiele opakowań nigdy nie zostanie poddanych recyklingowi.

Co to oznacza w praktyce?

Że nawet jeśli opakowanie zawiera 20% / 80% / 100% materiału recyklingowanego, to wcale nie znaczy, że jest to rozwiązanie ekologiczne. To, że dane opakowanie pochodzi z odzyskanych materiałów nie znaczy, że nie wyląduje na spalarni, na wysypisku lub w środowisku. Jest to strategia marketingowa producentów opakowań, którzy odwracają uwagę od prawdziwego problemu - zanieczyszczenia plastikiem.

Opakowania z recyklingu

VI. Opakowania z tworzyw sztucznych

Na samym dole rankingu plasują się opakowania i jednorazowe pojemniki z plastiku. Dostawa produktów w takich opakowaniach jest łatwa, a produkty są odpowiednio zabezpieczone. W ofercie wielu sklepów znajdziemy opakowania, które negatywnie wpływają na środowisko. Coraz częściej zdarza się, że produkt plastikowy jest oznaczany jako "ekologiczny".

Powiedzmy to wprost:

opakowań plastikowych nie można zaliczyć do ekologicznych opakowań. Produkcja plastiku wspiera branżę paliw kopalnych, zaśmieca nasze środowisko i jest odpowiedzialna za problem mikroplastiku w naszych organizmach. A to oczywiście nie wszystko. Jest o wiele więcej powodów, dla których powinniśmy minimalizować zużycie plastiku.

Więcej informacji na temat zanieczyszczeniu środowiska plastikiem i jego skutkach znajdziecie tutaj.

Opakowania z tworzyw sztucznych

Ekologiczne opakowania jednorazowe - na co zwracać uwagę?

Wielu producentów używa zielonego koloru lub nic nie potwierdzających symboli liścia, żeby sprawić wrażenie, że ich opakowania są ekologiczne. Partnerzy B2B oraz klienci powinni zwracać uwagę na dokładny opis produktów na stronie . Jeśli opakowanie jest z plastiku lub część materiałów została odzyskana - nie jest to jeszcze potwierdzenie ekologiczności.

Ważne są oznaczenia

W naszej ocenie produkty powinny być oznakowane certyfikatami niezależnych ośrodków, które potwierdzają takie aspekty jak:

  • kompostowalność materiałów (w warunkach przemysłowych i/lub domowych),

  • biodegradowalność materiałów (potwierdzające, że biodegradowalne opakowania są rzeczywiście w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla środowiska),

  • zrównoważone pochodzenie surowców (np. drzew, kukurydzy, trzciny cukrowej),

  • oznaczenie zdatności do recyklingu.

Skąd zamawiać opakowania ekologiczne?

Na rynku polskim istnieje bardzo niewiele podmiotów, które rzeczywiście produkują biodegradowalne opakowania, które mogą być poddane procesowi kompostowania.

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór opakowań przyjaznych środowisku, ponieważ bierzemy ochronę środowiska na poważnie i walczymy z greenwashingiem na rynku.

Ich najwyższą jakość naszych gwarantują certyfikaty na materiały od renomowanych i niezależnych instytucji, a środowisko jest naszym priorytetem.

Platforma ze wszystkimi rozwiązaniami - ekologiczne opakowania

W naszej ofercie znajdziecie rozwiązania na ekologiczne opakowanie dla Waszego produktu.

Produkujemy rozwiązania dla branży e-commerce, branży spożywczej (żywność), branży elektronicznej, branży kosmetycznej oraz branży cateringowej. Konsumenci zwracają coraz większą uwagę na to jak opakowany jest produkt, więc dostarczamy uniwersalne materiały oraz produkujemy customowe rozwiązania opakowaniowe dostosowane do potrzeb danego klienta lub produktu.

Zamówienia można składać za pomocą naszego sklepu online, a całą naszą ofertę możecie zobaczyć tutaj. Dowiecie się też o wszystkich nowościach i promocjach, ponieważ nasz sklep i nasza strona każdego miesiąca poszerzane są o kolejne produkty. Produkcja i dostawa odbywają się ekspresowo.

Za pomocą jednego kliknięcia możesz zapakować kosmetyki, elektronikę oraz inne produkty, tak by Twoja dostawa była ekologiczna i w pełni satysfakcjonowała klientów.

Wejdź na naszą stronę i poznaj nasze produkty:

Zrezygnuj dziś z tektury i tworzyw sztucznych. Wybierz kompostowalny produkt.

Opakowania ekologiczne Znika, opakowania i akcesoria do pakowania

W krótce rozszerzymy ofertę o opakowania ekologiczne dla gastronomii oraz wprowadzimy produkty istotne dla produkcji żywności. Jeśli w naszej ofercie nie ma jeszcze opakowania ekologicznego, którego potrzebujesz w swojej firmie, to napisz do nas. Postaramy się stworzyć rozwiązanie dedykowane dla Twojego produktu.

Obecnie pomagamy wielu firmom tworząc dla nich opakowania od zera i razem próbując znaleźć najlepsze rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.

Zrezygnuj dziś z tektury i tworzyw sztucznych. Wybierz biodegradowalny produkt.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Napisz do nas!

Opakowania eko