Ekologiczna taśma klejąca - na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej zakupie?

 
24 Mar, 2023
Coraz więcej firm stawia na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska naturalnego. Jednym ze sposobów na to jest odpowiedni dobór opakowań oraz akcesoriów do pakowania przesyłek. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić taśmie klejącej, która przez ciągły wzrost popularności zakupów internetowych, jest zużywana w coraz większych ilościach. Tym samym jest źródłem wielu odpadów szkodliwych dla środowiska.
Na rynku coraz częściej możemy znaleźć taśmy klejące reklamowane jako ekologiczne. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są w rzeczywistości rozwiązaniem w pełni przyjaznym dla środowiska.
Papierowa taśma klejąca z nadrukiem

  Taśmy klejące z tworzyw sztucznych – problemy dla środowiska

  Czy taśma klejąca nadaje się do recyklingu

  Taśma klejąca pod względem ekologiczności jest bardzo trudnym produktem. Składa się z kilku elementów i niestety rzadko wszystkie są przyjazne dla środowiska.

  Tworzywa sztuczne

  Najczęściej taśmy klejące są wykonane z tworzyw sztucznych takich jak tworzywa PET, PP i PVC. Ich produkcja wymaga wykorzystania nieodnawialnych surowców takich jak ropa naftowa. Ponadto, taśmy klejące z tworzyw sztucznych są zwykle trudne do recyklingu. Nie są ponownie odzyskiwane przez co trafiają do spalarni lub na wysypisko.

  Sztuczne kleje

  Przy wyborze ekologicznej taśmy klejącej największym wyzwaniem jest znalezienie produktu z przyjaznym dla środowiska klejem. Nawet jeśli taśma jest wykonana z ekologicznych materiałów, takich jak papier czy biodegradowalne tworzywa, w większości przypadków nadal zawiera ona sztuczne substancje klejące.

  Tradycyjne taśmy klejące wykorzystują sztuczne kleje oparte na substancjach chemicznych, takich jak żywice syntetyczne, kleje epoksydowe, poliuretanowe czy nawet formaldehyd oraz inne związki organiczne. Niestety, wiele z tych substancji charakteryzuje się niską zdolnością do biodegradacji i może stwarzać zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwłaszcza gdy nie są odpowiednio utylizowane.

  Utrudniony recykling

  To co dzieje się z taśmą klejącą po jej zużyciu budzi bardzo dużo wątpliwości. Konsumenci często pytają, gdzie wyrzucić taśmę klejącą z tworzyw sztucznych. To nic dziwnego. Wydaje się logiczne, że powinna trafić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Jest to jednak błąd. Powinna ona trafiać do kosza na śmieci zmieszane.

  Recykling sztucznych taśm klejących jest trudny z kilku powodów. Po pierwsze, większość taśm zawiera różne materiały, takie jak folie, siatki lub papier, które utrudniają proces przetwarzania. Te materiały muszą być oddzielone i przetworzone, co wymaga dodatkowych nakładów pracy i czasu.

  Po drugie, kleje używane do produkcji taśm klejących są zwykle wykonane z substancji chemicznych, takich jak żywice syntetyczne, kleje epoksydowe czy poliuretanowe, które mogą być trudne do przetworzenia w procesie recyklingu

  Ostatecznie, recykling taśm klejących jest trudny ze względu na fakt, że te produkty są zwykle stosowane w różnych miejscach i sytuacjach, co prowadzi do powstawania dużych ilości odpadów. Przetwarzanie tych produktów wymaga skoordynowanych działań i odpowiedniej infrastruktury, co często jest utrudnione ze względu na brak inwestycji w recykling i brak świadomości ekologicznej konsumentów.

  Różnice między tradycyjnymi taśmami a ekologicznymi

  Naturalne materiały

  W odróżnieniu od zwykłych taśm klejących, które są wykonane z tworzyw sztucznych, ekologiczne taśmy klejące są produkowane z materiałów biodegradowalnych lub takich, które da się bezpiecznie zutylizować

  Ekologiczna taśma papierowa

  Papierowa taśma klejąca z klejem z kauczuku

  Świetnym wyjściem będzie papierowa taśma klejąca. Papier to naturalny materiał, który nie pozostawia po sobie szkodliwych substancji. Coraz częściej można znaleźć też taśmy papierowe wykonane z papieru z recyklingu, co jeszcze bardziej przyczyni się do ochrony środowiska. 

  Jednak i tutaj trzeba się dokładnie przyglądać ofertom. Niektóre taśmy papierowe są dodatkowo powlekane plastikiem, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Nie jest to jednak konieczne. Papierowe taśmy są wystarczająco wytrzymałe, aby odpowiednio zabezpieczyć nawet ciężkie paczki. 

  Kompostowalna taśma klejąca

   

  Jeśli jednak nie jesteście przekonani do papierowej taśmy klejącej, uważacie, że niewystarczająco zabezpieczy ona wasze produkty to świetnym i zdecydowanie najbardziej ekologicznym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem będzie kompostowalna taśma klejąca

  Kompostowalna taśma klejąca to idealne rozwiązanie dla środowiska - jest stworzona z biotworzyw, czyli naturalnych materiałów roślinnych. Jest produkowana z naturalnych surowców odnawialnych, a nie np. z ropy naftowej, jak klasyczny plastik. Dodatkowo po zużyciu może ulec procesowi kompostowania. W odpowiednich warunkach rozkłada się do naturalnych związków, nieszkodliwych dla środowiska - wody, dwutlenku węgla i biomasy.

  To nie koniec zalet taśm kompostowalnych. Pod względem właściwości są one łudząco podobne do zwykłego plastiku. Mają niemal identyczną wytrzymałość, są odporne na uszkodzenia, rozdarcia i ciężkie warunki zewnętrzne. Mają dzięki temu uniwersalne zastosowanie.

  Naturalne kleje

  Oprócz materiału wierzchniego taśmy bardzo ważny jest odpowiedni klej. Musi on być nieszkodliwy dla środowiska, a przy okazji mieć odpowiednią przyczepność, która zapewni bezpieczeństwo naszym produktom. 

  Najlepszy będzie klej roślinny, który po zużyciu rozłoży się do nieszkodliwych substancji. Przykładem jest klej na bazie kauczuku naturalnego. Nie zawiera on sztucznych dodatków, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalny. Zapewnia taśmie niezawodną przyczepność. Zapobiega odrywaniu się taśmy od powierzchni i dzięki temu daje nam pewność, że paczki z produktami dotrą do klientów w całości. Dodatkowo bardzo dobrze znosi niskie temperatury, podczas gdy wiele innych klejów ma tendencję do twardnienia i kruszenia się.

  Taśmy, które łączą w sobie wszystko

  Wybór najbardziej ekologicznej taśmy klejącej polega na połączeniu wszystkich powyższych cech w jednym produkcie. Na rynku są już dostępne takie taśmy klejące. 

  Najlepszym wyborem będzie np. kompostowalna taśma klejąca z roślinnym klejem. Jest ona wykonana ze specjalnych biotworzyw na bazie skrobi kukurydzianej i kleju roślinnego z kauczuku. Dzięki temu po zużyciu można wyrzucić ją do pojemnika na BIO. W odpowiednich warunkach rozłoży się do nieszkodliwych dla środowiska związków. 

  Klej z kauczuku zapewnia doskonałą przyczepność, a specjalne biotworzywo odporność na uszkodzenia.

  Innym przykładem może być ekologiczna taśma papierowa z naturalnym klejem. Ma uniwersalne zastosowanie, jest wykonana z naturalnego, niepowlekanego papieru i kompostowalnego kleju z kauczuku. To świetne rozwiązanie do zamykania i zabezpieczania kartonów, ponieważ taśma ta nadaje się do segregacji i nie trzeba jej oddzielać od reszty opakowania.

  Dodatkowo w ofercie sklepu jest dostępna w dwóch wariantach do personalizacji oraz bez nadruku. 

  Dbasz o środowisko, klientów i wizerunek

  Podsumowując, wybierając ekologiczną taśmę klejącą, dbasz nie tylko o środowisko naturalne, ale także o jakość swojej pracy i wizerunek Twojej firmy. Wybierając taśmy klejące wykonane z papieru lub materiałów biodegradowalnych, możesz mieć pewność, że Twoje opakowania będą łatwiejsze do przetworzenia i nie pozostawią negatywnego śladu w środowisku. Jest to również ważne przez wzrost świadomości konsumentów na temat ekologii. Ekologiczne taśmy będą odpowiedzią na ich rosnące wymagania względem środowiska.

  Warto pamiętać, że wybierając ekologiczną taśmę klejącą, przyczyniamy się do ochrony planety i poprawy jakości życia przyszłych pokoleń.