Ekologiczna taśma klejąca - na co powinniśmy zwracać uwagę przy jej zakupie?

 
24 Mar, 2023
Coraz więcej firm stawia na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska naturalnego. Jednym ze sposobów na to jest odpowiedni dobór opakowań oraz materiałów wykorzystywanych w procesie pakowania i wysyłki. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić taśmie klejącej, która przez ciągły wzrost popularności zakupów internetowych jest coraz częściej użytkowana. Tym samym jest źródłem wielu odpadów, które nie są niestety obojętne dla środowiska. Na rynku coraz częściej możemy znaleźć taśmy klejące reklamowane jako ekologiczne. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są w rzeczywistości w pełni przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem.

Papierowa taśma klejąca z nadrukiem
Taśma klejąca - problematyczny produkt

Taśma klejąca pod względem ekologiczności jest bardzo trudnym produktem. Składa się z kilku elementów i niestety bardzo rzadko wszystkie są przyjazne dla środowiska. 

Tworzywa sztuczne

Najczęściej taśmy klejące są wykonane z tworzyw sztucznych takich jak tworzywa PET, PP i PVC. Ich produkcja wymaga wykorzystania nieodnawialnych surowców petrochemicznych takich jak ropa naftowa. Ponadto, taśmy klejące z tworzyw sztucznych są zwykle trudne do recyklingu i pozostają w środowisku przez długi czas, co może przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby.

Sztuczne kleje

Największym problemem przy doborze ekologicznej taśmy klejącej jest znalezienie takiej, która zawiera przyjazny dla środowiska klej. Nawet jeśli taśma jest zrobiona z ekologicznych materiałów takich jak papier lub materiał biodegradowalny to w większości przypadków niestety zawiera sztuczny klej. 

Sztuczne kleje, używane do produkcji tradycyjnych taśm klejących, są zwykle wykonane z substancji chemicznych, takich jak żywice syntetyczne, kleje epoksydowe, kleje poliuretanowe, a także formaldehyd i inne związki organiczne. Wiele z tych substancji jest trudno ulegających biodegradacji i może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, jeśli nie są prawidłowo utylizowane.

Czy taśma klejąca z tworzyw sztucznych nadaje się do recyklingu?

Czy taśma klejąca nadaje się do recyklingu

To co dzieje się z taśmą klejącą po jej zużyciu budzi bardzo dużo wątpliwości. Konsumenci często pytają, gdzie wyrzucić taśmę klejącą z tworzyw sztucznych. To nic dziwnego. Wydaje się logiczne, że powinna trafić do pojemnika na tworzywa sztuczne. Jest to jednak błąd. Powinna ona trafiać do kosza na śmieci zmieszane.

Recykling sztucznych taśm klejących jest trudny z kilku powodów. Po pierwsze, większość taśm klejących zawiera różne materiały, takie jak folie, siatki lub papier, które utrudniają proces przetwarzania. Te materiały muszą być oddzielone i przetworzone oddzielnie, co wymaga dodatkowych nakładów pracy i czasu.

Po drugie, kleje używane do produkcji taśm klejących są zwykle wykonane z substancji chemicznych, takich jak żywice syntetyczne, kleje epoksydowe czy poliuretanowe, które mogą być trudne do przetworzenia w procesie recyklingu. 

Ostatecznie, recykling taśm klejących jest trudny ze względu na fakt, że te produkty są zwykle stosowane w różnych miejscach i sytuacjach, co prowadzi do powstawania dużych ilości odpadów. Przetwarzanie tych produktów wymaga skoordynowanych działań i odpowiedniej infrastruktury, co często jest utrudnione ze względu na brak inwestycji w recykling i brak świadomości ekologicznej konsumentów.

Czym różni się ekologiczna taśma klejąca od tradycyjnej?

Naturalne materiały

Ekologiczna taśma klejąca różni się od tradycyjnej przede wszystkim składem. W odróżnieniu od zwykłych taśm klejących, które są wykonane z tworzyw sztucznych, ekologiczne taśmy klejące są produkowane z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że po zakończeniu użytkowania taśmy, nie zanieczyszcza ona środowiska i nie pozostawia trwałych odpadów.

Papierowa taśma klejąca

Papierowa taśma klejąca z nadrukiem

Świetnym wyjściem będzie papierowa taśma klejąca. Papier to naturalny materiał, który nie pozostawia po sobie szkodliwych substancji. Coraz częściej można znaleźć też taśmy klejące wykonane z papieru z recyklingu, co jeszcze bardziej przyczyni się do ochrony środowiska. 

Jednak i tutaj trzeba się dokładnie przyglądać ofertom. Niektóre papierowe taśmy klejące są dodatkowo powlekane plastikiem, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Nie jest to jednak konieczne. Papierowe taśmy są wystarczająco wytrzymałe, aby odpowiednio zabezpieczyć nawet ciężkie paczki. 

Kompostowalna taśma klejąca

Taśma kompostowalna

Jeśli jednak nie jesteście przekonani do papierowej taśmy klejącej, uważacie, że niewystarczająco zabezpieczy ona wasze produkty to świetnym i zdecydowanie najbardziej ekologicznym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem będzie kompostowalna taśma klejąca. 

Kompostowalna taśma klejąca to idealne rozwiązanie dla środowiska - jest stworzona z biotworzyw, czyli naturalnych materiałów roślinnych. Jest produkowana z naturalnych surowców odnawialnych, a nie np. z ropy naftowej, jak klasyczny plastik. Dodatkowo po zużyciu może ulec procesowi kompostowania. W odpowiednich warunkach rozkłada się do naturalnych związków, nieszkodliwych dla środowiska - wody, dwutlenku węgla i biomasy.

To nie koniec zalet taśm kompostowalnych. Pod względem właściwości są one łudząco podobne do zwykłego plastiku. Mają niemal identyczną wytrzymałość, są odporne na uszkodzenia i podarcie.


Naturalne kleje

Oprócz materiału wierzchniego taśmy bardzo ważny jest odpowiedni klej. Musi on być nieszkodliwy dla środowiska, a przy okazji mieć odpowiednią przyczepność, która zapewni bezpieczeństwo naszym produktom. 

Najlepszy będzie klej roślinny, który po zużyciu rozłoży się do nieszkodliwych substancji. Przykładem jest naturalny klej z kauczuku. Nie zawiera on sztucznych dodatków, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalny. Zapewnia taśmie doskonałą przyczepność. Zapobiega odrywaniu się taśmy od powierzchni i dzięki temu daje nam pewność, że paczki z produktami dotrą do klientów w całości. Dodatkowo bardzo dobrze działa w niskich temperaturach, podczas gdy wiele innych klejów ma tendencję do twardnienia i kruszenia się.

Taśmy, które łączą w sobie wszystko

Wybór najbardziej ekologicznej taśmy klejącej polega na połączeniu wszystkich powyższych cech w jednym produkcie. Na rynku są już dostępne takie taśmy klejące. 

Najlepszym wyborem będzie np. kompostowalna taśma klejąca z roślinnym klejem. Jest ona wykonana ze specjalnych biotworzyw na bazie skrobi kukurydzianej i kleju roślinnego z kauczuku. Dzięki temu po zużyciu można wyrzucić ją do pojemnika na BIO. W odpowiednich warunkach rozłoży się do nieszkodliwych dla środowiska związków. 

Innym przykładem może być papierowa taśma klejąca z naturalnym klejem. Jest wykonana z naturalnego, niepowlekanego papieru i kompostowalnego kleju z kauczuku. To idealne rozwiązanie do zamykania i zabezpieczania kartonów, ponieważ taśma ta nadaje się do segregacji i nie trzeba jej oddzielać od reszty opakowania.

To ważne dla środowiska, twoich klientów i twojej marki

Podsumowując, wybierając ekologiczną taśmę klejącą, dbasz nie tylko o środowisko naturalne, ale także o jakość swojej pracy i wizerunek Twojej firmy. Wybierając taśmy klejące wykonane z papieru lub materiałów biodegradowalnych, możesz mieć pewność, że Twoje opakowania będą łatwiejsze do przetworzenia i nie pozostawią negatywnego śladu w środowisku. Twoi klienci z pewnością to docenią.

Warto pamiętać, że wybierając ekologiczną taśmę klejącą, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy jakości życia przyszłych pokoleń. Dlatego każdy z nas powinien zadbać o to, aby produkty, których używamy, były jak najbardziej przyjazne dla środowiska.