Czym jest bioplastik?

Czym jest bioplastik?

Czy może zastąpić konwencjonalne tworzywa sztuczne?

Szukasz dobrej, ekologicznej alternatywy dla opakowań z konwencjonalnych tworzyw sztucznych? Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w opakowania z bioplastiku!

W tym artykule odpowiemy na pytania:

 • Czym jest bioplastik?

 • Z jakich materiałów może być zrobiony?

 • Do czego może być wykorzystywany?

 • Jakie są zalety bioplastiku?

 • Jak odróżnić go od zwykłego plastiku?

Dlaczego powinniśmy zastąpić plastik?

Klasyczny plastik stanowi dzisiaj podstawę całej gospodarki. Zawdzięcza to swoim różnorodnym właściwościom. Materiał ten umożliwia tworzenie produktów odpowiadających wszelkim potrzebom konsumentów. Ma jednak również cechy, które sprawiają, że jest szkodliwy dla środowiska:

 • do jego produkcji zwykle używa się ropy naftowej, czyli surowca nieodnawialnego;

 • jest wytwarzany z surowców petrochemicznych;

 • jego rozkład trwa bardzo wiele lat lub jest nawet niemożliwy.

Z tych względów plastik jest głównym powodem zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Zanieczyszczenie plastikiem ma katastrofalne skutki, zarówno dla przyrody, jak i dla życia i zdrowia ludzi. Odpowiada za dużą część emisji gazów cieplarnianych, a także wpływa na pogorszenie się stanu wód, gleb i powietrza.

Właśnie dlatego powinniśmy dążyć do zmniejszenia ilości zużycia tego tworzywa. Jak możemy to osiągnąć?

Czym jest bioplastik?

Od jakiegoś czasu coraz częściej mówi się o tzw. bioplastiku. Nazwa ta może przywodzić na myśl, że jest to ekologiczna wersja klasycznych tworzyw sztucznych. Nie jest to jednak takie oczywiste. Znaczenie tego pojęcia jest o wiele szersze, co niestety może wprowadzać konsumentów w błąd.

Przede wszystkim należy podkreślić, że bioplastik nie jest jednym konkretnym rodzajem materiału. W rzeczywistości określenie to swoim znaczeniem obejmuje wiele tworzyw, których "ekologiczność" zależy od sposobu ich produkcji i wykorzystywanych do tego surowców.

Najpopularniejsza definicja bioplastików, określa je jako tworzywa biodegradowalne i/lub pochodzące z surowców odnawialnych. Z tej definicji słusznie wynika, że nie wszystkie bioplastiki podlegają procesowi kompostowania, tak jak nie wszystkie są produkowane ze źródeł odnawialnych [1].

Oznacza to, że niestety nie wszystkie rodzaje tego tworzywa są w 100% przyjazne środowisku. Niektóre są np. wytwarzane przy użyciu zasobów kopalnych, a inne nie ulegają procesowi biodegradacji i przez to, kiedy zmieniają się w odpady, stanowią takie samo zagrożenie, jak zwykłe tworzywa sztuczne.

Czy bioplastik jest ekologiczny?

Biorąc pod uwagę to, jak wiele materiałów możemy zaliczyć do bioplastików, nie powinniśmy ich generalizować.

Bioplastki możemy podzielić na 3 grupy:

 1. Bioplastiki pochodzące z surowców odnawialnych, nie ulegające biodegradacji.

 2. Bioplastiki pochodzące z surowców odnawialnych, ulegające biodegradacji.

 3. Tworzywa sztuczne pochodzące z zasobów kopalnych, ulegające biodegradacji [2].

Patrząc przez pryzmat ochrony środowiska, najlepszą alternatywą dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych są bioplastiki należące do drugiej grupy. Są one w pełni ekologiczne, a przy tym mają takie same właściwości, co konwencjonalny plastik.

Są one otrzymywane z naturalnych, biodegradowalnych materiałów roślinnych takich jak trzcina cukrowa, skrobia ziemniaczana lub celuloza z drzew i słomy.

Ich produkcja pozostawia po sobie mniejszy ślad węglowy, nie wymaga wykorzystania zasobów kopalnych i pozwala ograniczyć emisje gazów cieplarnianych takich jak dwutlenek węgla.

Najważniejsze jest jednak to, że mogą być one poddawane procesowi kompostowania, co oznacza, że po zużyciu nie trafiają do środowiska jako niepotrzebny, trujący odpad. Zamiast tego rozłożą się do naturalnych substancji takich jak woda, dwutlenek węgla oraz biohumus, czyli materiał organiczny, który jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze, naturalnie występujące w glebie.

Czy bioplastik zastąpi tworzywa sztuczne?

Niestety bioplastiki nie są jeszcze popularne. Stanowią ok. 1% produkcji wszystkich tworzyw sztucznych [2]. Patrząc jednak na to, że UE cały czas podejmuje nowe działania w celu wyeliminowania, a przynajmniej ograniczenia zużycia plastiku na jej terenie, zamiana tego surowca na bioplastik może być tylko kwestią czasu.

Prawo staje się coraz bardziej rygorystyczne w tej kwestii. UE już w 2018 r. przyjęła tzw. pakiet odpadowy, który jest nowelizacją najważniejszych dyrektyw związanych z rynkiem gospodarowania odpadami.

Jedną z najważniejszych decyzji UE w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko było wydanie dyrektywy Single-Use Plastics, która zakłada wycofanie z obrotu produktów jednorazowych takich jak: słomki, mieszadła, sztućce, kubki, talerze z tworzyw sztucznych itp.

W Polsce działa ona od 2021 r. To tak naprawdę początek walki z plastikiem w UE, ale plany są bardzo duże. Jeden z najważniejszych przepisów, które wprowadza dyrektywa SUP dotyczy zmniejszenia wykorzystania jednorazowych kubków i opakowań na jedzenie.

Bioplastik, a branża opakowań

Coraz częściej mówi się o konieczności rozwoju branży opakowań ekologicznych, które nie będą pogarszały problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Bioplastiki są świetnym rozwiązaniem. Obecnie istnieją alternatywy z bioplastików dla praktycznie wszystkich produktów z konwencjonalnych tworzyw sztucznych.

Możliwości wykorzystania bioplastików w branży opakowań są dzisiaj tak szerokie, że każdy znajdzie produkt odpowiadający swoim potrzebom. W ofercie opakowań z bioplastiku mogą znaleźć się m. in. pudełka, jednorazowe pojemniki do żywności, torby, foliopaki, folie bąbelkowe, taśmy, etykiety i wiele innych.

Zalety bioplastiku

Dlaczego warto postawić na opakowania z bioplastiku?

 • Przede wszystkim w odróżnieniu od zwykłych opakowań z tworzyw sztucznych, bioplastiki mogą ulegać procesowi kompostowania, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska; 

 • produkcja opakowań z bioplastiku charakteryzuje się niższym śladem węglowym, więc jest bardziej przyjazna dla klimatu;

 • mają takie same właściwości, co ich plastikowe odpowiedniki: są lekkie, wodoodporne, bezpieczne i elastyczne; 

 • nadają ekologiczny wizerunek Twoim produktom, a także twojej firmie;

 • odpowiadają oczekiwaniom Twoich klientów. Jak wynika bowiem z badań niemal jedna trzecia polskich klientówdeklaruje, że zaprzestała kupowania określonych marek, ponieważ ich opakowania nie były przyjazne dla środowiska.

Jak rozróżnić bioplastik od zwykłych tworzyw sztucznych?

W związku z tym, że produkty wykonane z bioplastiku są zwykle łudząco podobne do tych z konwencjonalnych tworzyw sztucznych, pojawił się problem z ich rozróżnieniem.

Wielu producentów używa zielonego koloru lub nic nie potwierdzających symboli liścia, żeby sprawić wrażenie, że ich opakowania są ekologiczne. Są to zwykłe chwyty marketingowe, które mają zwiększyć atrakcyjność danego produktu, a nie raz umożliwić podniesienie jego ceny. Jak zatem nie dać się oszukać?

Z pomocą przychodzą certyfikaty

O właściwościach ekologicznych opakowań z bioplastiku świadczą certyfikaty wystawiane przez niezależne instytucje certyfikujące.

Certyfikatami świadczącymi o tym, że dany materiał został wykonany z naturalnych tworzyw i ulega procesowi kompostowania w warunkach przemysłowych jest EN 13432 dla UE oraz ASTM D6400 dla USA. Z kolei certyfikatem dla opakowań kompostowalnych domowo jest certyfikat OK compost HOME.

Istnieje kilka jednostek certyfikujących oraz rodzajów certyfikatów, ale najważniejsze jest to, że materiały są badane w bardzo konkretny sposób, dzięki czemu mamy pewność, że dany produkt jest ekologiczny.

home

certyfikat

Bioplastik a opakowania ZNIKA

Wszystkie produkty znajdujące się w ofercie ZNIKA wyprodukowane są z całkowicie naturalnych tworzyw roślinnych. Ulegają biodegradacji oraz procesowi kompostowania, co potwierdzają najbardziej uznane na świecie certyfikaty m.in. TÜV Austria 'OK Compost’. W tym przypadku całkowity proces rozkładu opakowań trwa tygodnie, nie lata.

ZNIKA to odpowiedź na zapotrzebowanie firm, które chcą zrobić kolejny krok w kierunku zrównoważonego biznesu i zamienić szkodliwe dla środowiska materiały na tworzywa biodegradowalne pochodzenia naturalnego.

Źródła:

 1. Teraz Środowisko, Biotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł?

 2. European Bioplastics, BIOPLASTICS facts and figures