Czym są opakowania biodegradowalne i opakowania kompostowalne?

 
15 Aug, 2022
Poziom produkcji ropopochodnych tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia plastikiem, jaki ludzkość osiągnęła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, zmusza nas do wprowadzenia zmian m. in. w branży opakowań. Rozwiązania przyjazne dla środowiska to już nie tylko sugestia. Stają się one koniecznością. Coraz częściej mówi się o wprowadzaniu na rynek opakowań takich jak opakowania biodegradowalne albo opakowania kompostowalne, które już dzisiaj mogą być świetną ekologiczną alternatywą dla dotychczasowych plastikowych produktów.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Czym charakteryzują się opakowania kompostowalne, a czym biodegradowalne?
 • Czy opakowania biodegradowalne na pewno są ekologiczne?
 • Dlaczego warto wybierać opakowania kompostowalne?

Opakowania biodegradowalne

 Czy na pewno są ekologiczne?

Jednym z rozwiązań mających się przyczynić do redukcji plastiku są opakowania biodegradowalne. Opakowania biodegradowalne to takie, które pod wpływem kontaktu z odpowiednimi czynnikami naturalnymi m.in: światło, wilgotność, woda, temperatura czy obecność mikroorganizmów, rozkładają się w środowisku i co do zasady nie powinny pozostawiać po sobie żadnych szkodliwych substancji. Na rynku istnieje jednak wiele szkodliwych praktyk i greenwashingu, więc należy korzystać z usług sprawdzonych dostawców. Jeśli coś jest biodegradowalne, to znaczy, że w teorii powinno rozłożyć się w środowisku naturalnym, ale nie ma na to określonych konkretnych ram czasowych.

Teoretycznie można powiedzieć, że plastik jest biodegradowalny, ponieważ w perspektywie 1000 lat rozłoży się (a raczej zetrze) do mikroplastiku. Dlatego gdy słyszymy, że produkt jest biodegradowalny, to warto dowiedzieć się więcej o tym

 • Jak długo będzie się rozkładał? (im dłużej, tym mniej ekologicznie)
 • Do czego będzie się rozkładał? (czy zostawia tylko substancje organiczne, czy mikroplastik)
 • Co konkretnie powoduje jego rozpad? (kontakt z wodą? mikroorganizmy? kontakt z tlenem?)

 Warto być czujnym

Dlatego warto być czujnym przy zakupie opakowań biodegradowalnych. Samo określenie "opakowania biodegradowalne" nie daje jeszcze gwarancji, że na pewno są one ekologiczne i przyjazne środowisku. Oczywiście biodegradowalność co do zasady jest czymś dobrym. Przykładowo tradycyjny papier lub skórka od banana są naturalnie biodegradowalne i ekologiczne.

 Korzystaj z usług firm, które traktują ekologię na poważnie

Termin "biodegradowalne" jest często używany przez różne osoby w różnym znaczeniu. Niektóre firmy używają słów "kompostowalne" i "biodegradowalne" zamiennie, dlatego często można znaleźć oferty "opakowań biodegradowalnych", które tak naprawdę są kompostowalne, a producenci używają tego sformułowania, bo jest po prostu szerzej znane.

Dlaczego warto wybrać materiały kompostowalne?

 Rozkładają się na substancje bezpieczne dla środowiska

Z opakowań kompostowalnych powstają substancje organiczne takie jak woda, dwutlenek węgla oraz tzw. biohumus, czyli materiał organiczny, który jest bogaty w różnorodne składniki odżywcze, naturalnie występujące w glebie. Dzięki temu opakowanie, które jest poddane kompostowaniu może wrócić do natury i użyźniać glebę jako kompost.

 Rozkładają się w kontrolowanych warunkach

Proces kompostowania zachodzi pod wpływem kontaktu materiału z czynnikami naturalnymi: światłem, wilgocią, odpowiednią temperaturą i obecnością mikroorganizmów. Różnica polega na tym, że kompostowanie jest procesem zachodzącym w kontrolowanych warunkach (w kompostowniku domowym lub przemysłowym). Najbardziej efektywnym sposobem kompostowania jest kompostowanie przemysłowe. Odbywa się ono w specjalnych instytucjach, które mają możliwość zapewnić naszym opakowaniom najlepsze warunki do tego procesu. Oznacza to wyższą temperaturę i niższe ciśnienie niż w przypadku kompostowników domowych. Mogą dzięki temu być wykorzystywane do utylizacji wszelkiego rodzaju opakowań pochodzenia naturalnego np. z biotworzyw, tektury czy papieru.

Są również opakowania można też przetworzyć za pomocą kompostowników przydomowych. Jest to jednak o wiele trudniejsze. Zainstalowanie takiego kompostownika w gospodarstwie domowym wymaga sporo wysiłku, czasu, miejsca i pieniędzy.

 Mają jasno określony czas rozkładu

W przeciwieństwie do opakowań biodegradowalnych, opakowania kompostowalne mają bardzo konkretny czas, który zwykle wynosi 60-180 dni.

 Materiały i produkty mają certyfikaty wystawione przez laboratoria

O właściwościach ekologicznych opakowań kompostowalnych świadczą certyfikaty wystawiane przez niezależne instytucje certyfikujące.

Istnieje kilka jednostek certyfikujących oraz rodzajów certyfikatów, ale najważniejsze jest to, że materiały są badane w bardzo konkretny sposób, dzięki czemu mamy pewność, że dany produkt jest ekologiczny.

Materiały kompostowalne a branża opakowań

Coraz częściej mówi się o konieczności rozwoju branży opakowań ekologicznych. Nowoczesna technologia i coraz rozleglejsza wiedza na ten temat pozwala na tworzenie wielu materiałów, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik. Mają bardzo podobne właściwości. Można z nich tworzyć opakowania np. przeznaczone do pakowania żywności lub zapewniające ochronę produktu w trakcie wysyłki.

 Opakowania kompostowalne są wszechstronne

Eko opakowania są dzisiaj tak różnorodne i posiadają tak wiele właściwości, że każdy znajdzie wśród nich produkt odpowiadający swoim potrzebom. W ofercie opakowań kompostowalnych mogą znaleźć się m. in. pudełka, jednorazowe pojemniki do żywności, torby, foliopaki, folie bąbelkowe i wypełniacze, taśmy, etykiety, i wiele innych.

Opakowania kompostowalne Znika, wszechstronne rozwiązania

Opakowania biodegradowalne a opakowania kompostowalne

Taśma kompostowalna


Informacje na temat materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych są podobne. Co w takim razie odróżnia opakowania biodegradowalne od tych kompostowalnych?

Opakowania biodegradowalne ulegają rozkładowi do różnych substancji i nie ma jednej reguły, jak powinny się rozkładać. Z zasady dzieję się to bez ingerencji człowieka, w sposób niekontrolowany.

Inaczej jest w przypadku opakowań kompostowalnych, które rozłożą się do materiałów, które nie tylko nie wpłyną negatywnie na środowisko, ale staną się jego cennym surowcem. Może on być bogaty w minerały i składniki, które użyźnią glebę [7].

Dlaczego Twoja firma powinna wybrać opakowania kompostowalne?

 Zrezygnuj z plastiku!

Powody, dla których warto zrezygnować z plastiku w firmie

Ilość produkcji tworzyw sztucznych i zapotrzebowanie na te materiały jest bardzo duża i cały czas rośnie. Już teraz mamy na świecie ponad 8 miliardów ton plastiku [1]. Ogromna jego część trafiła niestety do środowiska, gdzie wprowadza nieodwracalne zmiany. Już teraz mają one katastrofalne skutki.

Przemysł tworzyw sztucznych jest jednym z głównych gałęzi światowej gospodarki. Plastik jest dzisiaj wszechobecny i jest podstawą działania wielu firm [3]. Zarówno przetwórnie zajmujące się jego produkcją, jak i ich klienci powinni zdawać sobie sprawę z jego destrukcyjnego wpływu na środowisko. Tym bardziej, że już dzisiaj możemy się przyczynić do ochrony środowiska. Każdy z nas może być bardziej eko. Jest to możliwe dzięki biotworzywom.

Są to właśnie wspomniane wcześniej tworzywa kompostowalne i te W PEŁNI biodegradowalne. Zaliczamy do nich tworzywa wykonane z roślin i z surowców odnawialnych (w całości lub częściowo). Wykonane są np. z trzciny cukrowej, skrobi, a także z wszelkiego rodzaju odpadowej biomasy [2]. Biotworzywa są zdecydowanie najlepszą opcją walki z plastikiem.

 Opakowania plastikowe zatruwają środowisko

 • Rynek opakowań jest jednym z największych trucicieli środowiska [4]. Odpowiada on za bardzo duże ilości wyprodukowanego plastiku. Eksperci od dawna przestrzegają o jego szkodliwym wpływie na cały ekosystem.
 • Plastik wpływa na zdrowie ludzi i innych organizmów żywych - według danych magazynu National Geographic do 2050 r. każdy morski ptak będzie miał w swoim ciele plastik [5]! Cząsteczki mikroplastiku wykryto nawet w ludzkich łożyskach [6].

 Opakowania biodegradowalne i kompostowalne są lepsze dla środowiska

Opakowania kompostowalne, mogą być odpowiedzią na te problemy. Po pierwsze takie opakowania rozkładają się i po prostu znikają ze środowiska, a nawet mogą być źródłem cennych składników i minerałów. Po drugie pozostawiają po sobie o wiele mniejszy ślad węglowy. Dla firm chcących wprowadzić do swojej działalności ekologiczne opakowania kompostowalne oznacza to przede wszystkim zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

 Konsumenci mają coraz większą świadomość

Saszetka kompostowalna Znika
Ekologiczna świadomość klienta będzie cały czas rosnąć. Obecnie coraz więcej ludzi chce być eko. To ważne aby odpowiadać na ich potrzeby i dostosowywać się do ich przekonań. Opakowania ekologiczne biodegradowalne to świetny sposób na pokazanie konsumentom, że stawiasz na ochronę środowiska. Takie opakowania mogą przyczynić się do poprawy wizerunku firm, a także wzbogacenia ich oferty.


Opakowania Kompostowalne nie są gorsze od plastiku

Opakowania kompostowalne, posiadają bardzo podobne właściwości do tych wykonanych z nieekologicznych tworzyw. Opakowania ekologiczne tego typu są dobrej jakości, odznaczają się lekkością, są wodoodporne i elastyczne. Spełniają swój cel, a przy okazji nie są szkodliwe dla środowiska.


Uważaj na greenwashing!

Przy podejmowaniu decyzji o zmianie zwykłych opakowań na opakowania ekologiczne trzeba pamiętać, że nie wszystkie materiały, które są przedstawiane jako w pełni biodegradowalne i kompostowalne faktycznie takie są. Niektóre z nich są tylko kreowane na przyjazne środowisku, podczas gdy w rzeczywistości nie spełniają odpowiednich wymogów związanych z polityką zrównoważonego rozwoju.

Greenwashing

Nie każde bio jest eko!

Płynie z tego prosty morał. Nie wszystkie opakowania, które nazywane są "bio" są w rzeczywistości przyjazne środowisku. Istnieje wiele tworzyw, które z nazwy przywołują na myśl biotworzywa, ale nie mają z nimi wiele wspólnego.

Dobrym przykładem są biopochodne tworzywa sztuczne, które są produkowane z materiałów odnawialnych. Nie są one jednak ani biodegradowalne ani kompostowalne. Podobny problem jest z tzw. produktami oxybiodegradowalnymi. Są one niebezpieczne dla środowiska, ponieważ poprzez proces utleniania rozpadają się one do mikroplastiku [7]. Często opakowania, które są np. w 20% z recyklingu, są pofarbowane na zielono i udają ekologiczne opakowania przyjazne środowisku.

Co z tego wszystkiego wynika?

Ekologiczne opakowania jednorazowe

Prowadząc dzisiaj przedsiębiorstwa korzystające z opakowań jednorazowych powinniśmy zastanowić się nad zmianą zwykłych plastikowych opakowań szkodliwych dla środowiska na takie, które po pierwsze nie przyczynią się do zmian klimatycznych, a po drugie nie będą zalegać w środowisku tysiące lat. Jest naprawdę wiele powodów dla których warto zainwestować właśnie w takie opakowania.

Opakowania ZNIKA są o wiele bardziej przyjazne środowisku niż ich plastikowe odpowiedniki. Zostały wyprodukowane z produktów pochodzenia roślinnego i spełniają standardy kompostowalności przede wszystkim w warunkach przemysłowych.

Jeśli nie masz jeszcze w swojej firmie ekologicznych opakowań kompostowalnych to wejdź na stronę naszego sklepu. możesz znaleźć propozycje w pełni przyjaznych dla środowiska, naturalnych produktów do pakowania i wysyłki. Przekonaj się co biotworzywa mają do zaoferowania i postaw na ochronę środowiska.

Nasza oferta na tym się nie kończy. ZNIKA powstało po to, aby ułatwić wprowadzenie opakowań kompostowalnych, na rynek. Jeśli szukasz czegoś specjalnego, dopasowanego do konkretnych produktów to odezwij się do nas, a my stworzymy Twoje idealne opakowania, przyjazne dla środowiska.


Zobacz nasze rozwiązania!

Źródła:

 1. OurWorldinData - Plastic Pollution,

 2. Plastics Europe, Branża tworzyw sztucznych w pandemii, 2020/2021.

 3. Teraz środowisko, Bioplastiki - tworzywo przyszłości.

 4. Deloitte, Sektor opakowań to branża, która w pierwszej kolejności będzie musiała znaleźć sposób na skuteczny recykling odpadów z plastiku.

 5. National Geographic, To przerażające. Do 2050 roku KAŻDY morski ptak będzie nosił w sobie plastik.

 6. Plasticenta, First evidence of microplastics in human placenta - Environment International.

 7. Teraz środowisko, Biotworzywa. Nieśmiały trend czy konieczność, której nie uniknie przemysł?

 8. European environment agency, Biodegradable and compostable plastics — challenges and opportunities.