Wywiad z seksuologiem

Seksuolog - pierwsze nastąpienie w jego gabinecie zazwyczaj okazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie może zawierać zgubne skutki. Dużo kobiet chorujących na zaburzenia połączone z życiem seksualnym czeka w porządku poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając z obecnym nawet dużo lat. Nie istnieje ostatnie inteligentne rozwiązanie, gdyż nie dość, że nie rozwiązuje problemu, zatem w smaku może doprowadzić eskalację dysfunkcji. W domenie seksuologii wybierają się zatem wszelkie aspekty powiązane z płciowością mężczyzny w dziedzinie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w wysokim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania połączone spośród jej zgodą ze części środowiska społecznego, to najpopularniejsze zmartwienia pacjentów zakładających się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny wpływ na częstą egzystencję, zatem nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na materiały połączone z swoją seksualnością. Spośród tegoż sensu mnóstwo osób przechodzi w milczeniu z względu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem objawia się więc okazją do zmierzenia się z naszymi najbardziej silnymi problemami oraz wspiera ich efektywne rozwiązanie. Bez względu na ważną specjalizację danego seksuologa (albo toż psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba zrobić się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego charakterem jest prawdopodobnie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym jakieś aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu widzenia na materiał seksu oraz dotychczasowych wydarzeń w obecnej materii.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent jesteś obowiązek żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głowy i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne stworzone przez lekarza z dziedziny pokrewnej (tj. ginekolog w wypadku osób bądź urolog w przypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest więcej badanie psychologiczne, liczące na dobraniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może jeszcze zasugerować skierowanie do dzieła badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy odpowiedzieć sobie sprawę, iż pragnienia seksualne należą do grupy potrzeb fizjologicznych, oraz ich zaspokojenie stanowi jednym z niezbędnych czynników nadającym życiu sens.